Login
Najděte mi motorový olej

Proč je důležitý správný motorový olej pro TATA Safari 2.2?

Správný motorový olej je důležitý jak pro správný výkon, tak i a dlouhou životnost a spolehlivost auta.
Správný olej totiž zajišťuje hladký běh motoru. Olej totiž vytváří mezi mechanickými částmi vrstvu a tak zabraňuje částem, aby se o sebe přímo třeli a opotřebovávali se a tím motor chrání.
Kromě toho také olej udržuje motor vozu TATA Safari 2.2 od nečistot a oxidace. Na oleji prostě záleží. Oleje se vyrábí v různých viskozitách. Viskozita je míra vnitřního tření. Čím je olej viskóznější, tím je jeho míra vnitřního tření vyšší. Pro srovnání - například med má vyšší viskozitu než voda. Viskozita přímo závisí na okolních i vnitřních teplotách a musí odpovídat konkrétnímu motoru. Viskozitu zjistíme přímo z označení oleje. Oleje se označují například 5W-30. První číslo označuje viskozitu za studena, což označuje i následující písmeno (W=WINTER). Čím je první číslo nižší, tím je olej méně viskózní. Nižší viskozita za studena pomáhá motorům lépe startovat v chladném prostředí, protože vytváří menší odpor. Druhé číslo označuje viskozitu za vysokých teplot. Ta opět musí odpovídat požadavkům vašeho motoru.

Minerální a syntetické oleje - jsou vhodné pro TATA Safari 2.2?

Existují minerální, částečně syntetické a plně syntetické oleje. Minerální oleje jsou z surové ropy, která je průmyslově zpracována a zbavena nečistot a nechtěných komponent jako jsou například vosky. Syntetické oleje jsou vyráběny složitějším chemickým procesem, který zajišťuje jejich čistotu. Díky tomu syntetické oleje lépe chrání motor, a to zejména při startování, kdy jsou součástky nejvíce namáhány. Také jsou více odolné teplu a jsou lépe chráněny proti oxidaci. Při přecházení z nesyntetického oleje na syntetický je však u starších vozů nutné zvážit stav motoru - syntetické oleje lépe rozpouští usazeniny a může tak dojít k ucpání olejového filtru či mazacích kanálů a tím k zadření motoru. Pravidelně servisovanému automobilu, u kterého se dodržují intervaly výměny oleje a filtrů a používají kvalitní oleje takové riziko však nehrozí.

Motorový olej pro TATA Safari 2.2

Safari 2.2 VTT Diesel (4x2 & 4x4) (SUV) (D / DT) (2005-)

  • 64x64

    Rimula R4 L 15W-40 Prémiový olej Chci nejlepší cenu »

    Prémiový olej Rimula R4 L 15W-40 je pro ty, kteří chtějí maximální péči o motor svého vozu. Je doporučován přímo pro Safari 2.2 VTT Diesel (4x2 & 4x4) (SUV) (D / DT) (2005-) a je tak to nejlepší, co můžete dopřát svému vozu TATA.

  • Další alternativní oleje: -10°C do 0°C, CH-4+EO MBZ 228.3 5W-30; -20°C do -10°C, CH-4+EO MBZ 228.3 0W-30
    Interval výměny oleje: 15000 km nebo 12 měsíců
    Kapacita: 7.5litrů